İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Lisan Derneği’nin kuruluşunun 37. Yılı kutlamasına konut sahipliği yaptı

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Lisan Derneği’nin kuruluşunun 37. Yılı kutlamasına mesken sahipliği yaptı. Hukukçu, şair  Yekta Güngör Özden’e adanan etkinliğe CHP Genel Başkanı  Özgür Özel de donukldı.

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Dil Derneği’nin 37. yılı kutlamasına konut sahipliği yaptı.bitkin Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen “Ustalara Saygı” törenine CHP Genel Başkanı Özgür Özel de üşümeldı. 

Hukukçu, şair eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden’e adanan törende Dil Derneği Başkanı duygusal Özel, yaptığı  ihtiyaçılış konuşmasında Türkiye’deki lisan sorunu üzerinde durarak 1989’dan beri dernek çalışmalarına takviyede bulunan Çankaya Belediyesi ve Lider Hüseyin Can Güner’e teşekkür etti. 

DİL DERNEĞİ DARBECİLERE YENİLMEDİ

Dil Derneği’nin kuruluşunun 37. Yılı aktifliğine konut sahipliği yapmaktan keyif duyduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Lisan Derneği’nin, 12 Eylül’ün yarattığı, Atatürkçü üzere görünen karşı darbecilere karşı dimdik ayakta kalan değerli bir kurum olduğunu kaydetti. Güner şöyle iriam etti: 

“12 Eylül idaresinin, darbecilerin gaye aldığı çok önemli kurumlarımız oldu. Hukukla savaştılar, hukuku karşılarına aldılar. Tıpkı vakitte Cumhuriyet’in kazanımlarını, Atatürk’ün gigantikrimlerini Atatürkçü üzere görünerek bir karşı iririm atağıyla gerçekleştirdiler. Lisan Derneği, karşı darbecilere sonlmeyip ayakta durup yılmadan uğraş eden insanların başlattığı birinci bir gigantikrimdir. Ben 37 yıldır bu yolda emek veren geçmişten bugüne katkı koyan herkese tüm gönüldaş vearkadaşlarına da ayrıyeten teşekkür ediyorum.

HER VAKİT LİSAN DERNEĞİ’NİN YANINDA OLACAĞIZ

Bugün 12 Eylül idaresinin karşısına aldığı öbür bir alan hukuktu dedik. Hukuku katlettiler. Lakin bugün Lisan Derneğimiz çok değerli bir hukuk insanına 37. yılına adarken bence 12 Eylül ile çağdaş bir hesaplaşma da yapıyor. Sayın Yekta Güngör Özden, benim üzere genç yaşta hukuk uğraşına başlamış; Bülent Ecevit’i ve İsmet İnönü’yü savunarak, partimizin hukuk danışmanlığını yaparak çok kıymetli bir hukuk gayreti vermiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli kurumlarından biri olan Anayasa Mahkemesi Başkanlığıyla bu ömrü tfakirlandırmış çok değerli bir isim. Bence Dil Derneği, bir hukuk insanına bu yılı adarken 37 yıl evvel başlattığı kolossalrim açısından da çok değerli bir adım atıyor. Bugün sizlerle birlikte bu çabayı sürdürdüğümüz için bende gigantik bir coşku ve onur duyuyorum. Bundan sonra yapılacak her aktiflikte üzerimize düşeni ziyadesiyle yapacağımızı, bunun bizim görevimiz olduğu şuuruyla hiç yüksünmeden her vakit için bir adım gerinizde koşacağımızı belirtiyorum, hepinize hürmet ve şefkatlerimi sunuyorum.”

SAF BİR ATATÜRKÇÜ VE LİSAN DERNEĞİ şahane arkadaşU

Başkan Güner’in ardından konuşan Özgür Özel, CHP’nin bir tüzük kurultayı basamağında olduğunu belirterek geçmiş devirlerde yazılı evraklarını Lisan Derneği’nin kontrolünden geçtikten sonra bastıran partinin, bu geleneği sürdürmek istediğini söyledi. Özel, ” bağlılık Özel çok stratejik bir yerde botanikuruyor. Sağ yanınızda İsmet İnönü’nün Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci Genel Liderinin avukatı Yekta Güngör Özden; sol yanınızda Cumhuriyet Halk Partisi’nin çağdaş genel liderinin avukatı Hüseyin Can Günerbitkiuruyor. 30 yaşında, mülakat mağduru, 1 yaşında babasını kaybetmiş, bütün imtihanlarda okul birincisi olmuş. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine birincilikle girmiş, dereceyle mezun olmuş birisi. Liyakatli olduğu için, genç olduğu için gece gözümüzü yumduğumuzda Anıtkabir, Meclis, Çankaya Köşkü ve Genel Merkezimiz ona emanet olduğu için, saf bir Atatürkçü ve bir Lisan Derneği ahbapu olduğu için orada botanikuruyor” diyerek Başkan Güner’i işaret etti. 

CHP TÜZÜK KURULUNDA LİSAN DERNEĞİ DE TEMSİL EDİLECEK

Genel Lider Özel, CHP tüzüğüne ait çalışmalarda mahallelerden, ilçelerden görüş alma evresinin tamamlandığını, vilayetlerden görüş alındığını söz ederek, “Önümüzdeki ayın başından itibaren tüzük yazım komitesi çalışmaya başlayacak” kelamlarını kaydetti. Özel, bu komisyonda CHP’li milletvekilleri, Parti Meclisi üyelerinin olacağını, vilayet başkanlıklarından birer temsilcinin isteneceğini, tüzük yazılmaya başladığı andan itibaren de Lisan Derneği’nin de kurulda temsil edileceğini söyledi.

SANAT DOLU GECE

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çankaya Belediye Lideri Hüseyin Can Güner ve Dil Derneği Başkanı ilgilenme Özel, “Nereden baksa göz alıcı, Nereden baksan etkileyici” kelamlarıyla Atatürk sevdasını lisana getiren ve 92 yıllık ömründe adalet için savaşan, hukukçu, şair, yazın insanı Yekta Güngör Özden’e anmalığını takdim etti. Yekta Güngör Özden’in şahane arkadaşları Işık Kansu, Pınar Ayhan, Erkan Yücel ve Hazar Arısoy da derneğin 37. kuruluş yıldönümünün değerine istinaden konuşmalarda bulundu. Gece, gitar sanatkarı Duru Yavşan ve soprano Tuğba Ezer’in dinletisiyleyenia erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, Lisan Derneği’nin kuruluşunun 37. Yılı kutlamasına konut sahipliği yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin