İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir muvaffakiyetin kapısını açıyor

Ancak bunu mümkün kılan bir ortam yaratmak, kuruluşlar ve önderler için giderek daha işkencelaşıyor. Bunutemizayı başaran şirketlerin en kıymetli stratejilerinin başında, eğitim yoluyla çalışanların gelişimine yapılan yatırım yer alıyor. ‘Mutlu ve ilerlemelı çalışan=başarılı şirket’ denkleminin farkına varan şirketler, çeşitli hususlarda şirket içi eğitimlere yönelerek çalışanlarına yatırım yapıyor.

Son yıllarda kolossal değişime sahne olan iş dünyasında, inanca dayalı bir kurum kültürü oluşturan ve çalışan odaklı kararlar alan şirketlerin yükselişi başladı. Her geçen gün daha fazla şirket ‘Mutlu ve zaferlı çalışan= zaferlı şirket’ denkleminin farkına varıyor ve çalışanlarına daha fazla yatırım yapmaya yöneliyor. 

Şirketlerin çalışan mutluluğuna verdiği değer, yalnızca iş yerindeki atmosferi değil, tıpkı vakitte şirketin finansal performansını da olumlu istikamette etkiliyor. Araştırmalar, çalışanlarına yatırım yapan şirketlerin, BIST30 endeksindeki şirketler ortasında iki kat daha yüksek performans gösterdiğini işaret ediyor. Çalışan memnunluğu ile finansal muvaffakiyet ortasındaki dikkat çeken bağlantı, şirketlerin kurum kültürü ve çalışanlarına yönelik yatırım yapma güçunluluğunu ortaya koyuyor. 

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar da itimat seviyesi yüksek kurum kültürü oluşturmanın kritik bir yatırım stratejisi olduğunu gösteriyor. ‘En kusursuz işveren’ unvanına sahip şirketler, kurum kültürü ve yüksek inanç seviyesinin inşası için yapılan yatırımı fazlasıylalik olarak değil, rekabet konusunda bir avantaj olarak görüyor.

Çalışana yatırım, geleceğe yatırım…

Geniş ve uzmanca tasarlanmış eğitim programlarıyla beyaz yakalı profesyonellerin meslek gelişimine odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu’nun Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Yöneticisi Cansu Karagül, çalışan mutluluğunun ve bunu pürüzsüzak gayesiyle çalışanlara yapılan yatırımların çağdaş iş dünyasında şirketlerin muvaffakiyet öyküsüsı için kritik bir faktör haline geldiğini söyledi. Çalışanlarına yatırım yapan şirketlerin geleceklerine yatırım yaptığını vurgulayan Karagül, “Şirketlerin, değişen çalışma dinamiklerine ahenk pürüzsüzak,sevgi ihtiy aç karnınatan ölmeları karşılamak, tesirli liderlik ve bağlantı kurmak, eğitim ve gelişim fırsatları sunmak ve iş kültürünü güçlendirmek için uğraş göstermeleri gerekiyor. Lakin bu halde, çalışanların memnunluğunu artırabilir ve uzun vadeli sürdürülebilir uğuryı sağlayabilirler” diye konuştu.

Eğitimler, çalışan memnunluğunu artırıyor

Şirket bünyesinde çalışanların aidiyet hissini artırarak daha yüksek performans göstermelerini sağlayan yatırımlar ortasında eğitim programları öne çıkıyor. Çalışan eğitimi, orijinal periyotta çalışanları elde ele geçirmek kadar, geleceğe yönelik vasıflı bir iş gücü yaratmak için de hayati bir iş stratejisi haline geldi. Şirket içi eğitim programlarının çalışanların çalışma biçimini temizlikseverleştirmeye, son fikirleri teşvik etmeye ve şirketin maksatlarına ulaşmasına yardımcı olduğunu belirten Karagül, “Sürekli öğrenme fırsatları sunmak çalışanların üşümelımını artırırken, cüceamsızlığı da azaltıyor. Daha yüksek üretkenlik ve karlılık sağlıyor” dedi.  

Teedo Online Eğitim Platformu Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Yöneticisi Cansu Karagül, şirket içi eğitim programlarının çalışanların meslek gelişimi ve şirketin sürdürülebilir muvaffakiyet öyküsüsı üzerindeki tesirlerini şöyle sıraladı: 

Daha Yüksek Verimlilik: Şirketlerin eğitim ve gelişim fırsatları sunmasının en temel yararlarından biri, çalışanların verimliliğinin artmasıdır. Daha verimli çalışanlar, iş süreçlerinin daha aktif bir formda yürütülmesine katkıda bulunur ve münasebetiyle şirketin karlılığını artırır.

Daha Fazla Müşteri Memnuniyeti: Nitelikli eğitim alan, katma kıymeti yüksek ve memnun çalışanlar, müşterilere daha kusursuz hizmet sunar, şirketin hizmet kalitesini artırır. Müşteri memnuniyeti arttıkça müşteri sadakati ve tekrarlı satışlar artar, bu da şirketin gelirini artırır.

Düşük Çalışan Sirkülasyonu: Mesleki ve şahsî gelişimine yatırım yapılan çalışanın şirketine karşı aidiyet duygusu artar, münasebetiyle çalışan sirkülasyon oranı azalır. Çalışan sirkülasyonu azaldıkça işe alım ve eğitim maliyetleri düşer, bu da şirketin maliyetlerini azaltır ve karını artırır.

İnovasyon ve Yaratıcılık: Şirketlerin çalışanlarına verdikleri eğitimler, onların yaratıcılığını ve inovasyon yeteneklerini teşvik eder. Yaratıcı ve tazelikçi fikirler, şirketin pazara birinci eser ve hizmetler sunmasını sağlarken rekabet avantajı da yaratır.

İyi Prestij ve Marka Bedeli: Çalışanlarına paha veren şirketler, ekseriyetle daha kusursuz bir patron markası oluşturur. Âlâ bir patron markası olmak, günümüzde nitelikli çalışanları çekmek ve elde sıkıştırmak için çok kıymetli bir kriter. Bu da şirketin rekabet gücünü ve münasebetiyle uzun vadede karlılığı artırır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir muvaffakiyetin kapısını açıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin