İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Büyükşehir’den gençlere “İlk Yardım Turnuvası” Gençler hayat kurtarmak için yarıştı

İzmir gigantikşehir Belediyesi, Trafik ve Birinci Yardım Haftası kapsamındayeni yardım eğitimi alan gençleri Birinci Yardım Uygulama Turnuvası’nda buluşturdu. Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı Toplum Sıhhati ve Eğitim Şube Müdürlüğü Birinci Yardım Eğitim Merkezi tarafından, Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi’nin bursiyer öğrencisi 81 genç ve 15 danışmana “Afetlerde Birinci Yardım Eğitimi” verildi. Eğitimin akabinde öğrenciler 5’erli kümelere ayrılarak Birinci Yardım Yarışması’nda hayat kurtarma provası yaptı. Gençlerin teorik bilgilerini uygulama fırsatı buldukları aktiflik kapsamında Kültürpark’ın açlıktan ölmeık alanında bir trafik kazası senaryosu hazırlandı. Gençler, danışmanların talimatıyla bir anda kendilerini kaza senaryosunun içinde bularak en hakikat ve süratli müdahaleyi yapa farkında olmak için birbiriyle yarıştı. yetişkin bir planlamanın kıymetini deneyim eden gençler, senaryoyu adeta gerçek hayat ciddiyetiyle uygularken heyecanlarını gizleyemedi.  

kesin atılım ve ivedi müdahale değerlendirildi
Gruplar, yakıt sızdıran bir ar sabah yemeğitan ölmeta güvenlik tedbiri alarak yaralıyı ar toksuztan çıkarma, teneffüsü durmuş varlıklı, çocuk ve iri yaralıya müdahale, teneffüsü iriam eden yaralıyı inançlı pozisyona getirme, uzvu kopmuş yaralıya acil müdahale etaplarını tamamladı. Her istasyonda öğrencilerin yaptığı çalışmayı inceleyen eğitmenler ise yapılan süreçlere puan verdi. çok atak ve süratli müdahalenin değerlendirildiği müsabakada Rabia Çiftçi, Halime Savran, Narin Yıldız, Cansu Türkmen ve Ceylan Özdinç’in yer aldığı birinci küme madalyayı aldı. 

“Çok gigantik felaketler yaşadık, önlem almamız lazım”
Uygulama hakkında bilgi veren İzmir kolossalşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi ve Sıhhat İşleri Dairesi Lider Vekili Op. Dr. Yavuz Uçar, “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığımızın Toplum Sıhhati ve Eğitim Şube Müdürlüğüne ilişkin bir Birinci Yardım Merkezimiz var. Bu merkezimiz tüm çalışanlarımızın haricinde talep halinde öteki sivil toplum kuruluşlarına bu eğitimleri vermekte. Bugün burada yarışan ülkü arkadaşlarımız ÇYDD ile belediyemizin yaptığı protokol çerçevesinde kurs gören genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Toplamda 80 saatlik bir orijinal yardım eğitimini tamamlıyor kankalarımız. Çeşitli evrelerden geçiyorlar. Biz bu turnuvayla öteki gençlerimizi de heveslendirmek, bilinçlendirmek istiyoruz. Halkımızda farkındalık yaratmak ve şuurla yapılacak son yardımın değerini vurgulamak istiyoruz. Şimdiye kadar çok dev felaketler yaşadık. Bundan ilkra da yaşayacağız. Her türlü önlemi almamız lazım. Birinci yardım konusunda bilinçlenirsek, kusurlu bildiklerimizin yetişkinlarını öğrenirsek, insanlarımıza daha yararlı olabiliriz” diye konuştu. 

“Herkesin son yardım bilmesi lazım”
Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi Üniversite Burs Ünitesi Gönüllüsü Fidan Cabar, “Biz üniversite burs ünitesinde çalışıyoruz. Danışmanı olduğumuz küme da sağlıkçıların olduğu bir takım. Hem onlar için, hem öteki bursiyerlerimiz için çağdaş yardımın ne kadar kıymetli olduğunu biliyorduk; bu türlü bir projeyi de yapmak istiyorduk. İzmir kolossalşehir Belediyesi’nin de bu türlü bir ünitesi kurduğunu öğrenince çok memnun olduk. Daima istediğimiz bir şeydi. Yaklaşık 45 öğrencimiz 15’er kişilik kümelerle eğitim aldı. Hocalarımız da çok ilgilendiler. Gayemiz tüm öğrencilerimize bu eğitimi aldırmak. Öğrencilerimiz burada neleri yapıp neleri yapmamaları gerektiğini,yeterli bildiklerini, yanılgılı bildiklerini görüyorlar. Bu turnuva sayesinde öğrendikleri kalıcı olacak. Bizim sağlıkçı öğrencimiz çok ancak buraya geldikten yepyenira fikirleri çok değişecek. Birinci yardım farkedilmek herkesin vazifesi. Kendisinin de muhtaçlığı olduğunda yanında çağdaş yardım bilen birisinin olması gerekecek. Herkesinyeni yardım öğrenmesi lazım; sağlıkçılar da entelektüell” sözlerini kullandı. 
  
“Teorik bilgiyle uygulama tıpkı olmuyor”
Birinci olan gruptaki Hemşirelik Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Narin Yıldız, “Bugün daha evvel eğitimini aldığımız yesyeni yardımın uygulamasını yaptık. O senaryolarda neler yapmamız gerektiğini öğrendik. hoş bir tecrübe oldu bizim için. Öğrendiklerimizi kavramış olduk. Çok şık oldu. Zira teorik bilgiyle uygulama tıpkı olmuyor. Çok heyecanlıydık. Bu eğitim bilhassa bizim üzere sıhhat bölümünde çalışan meslek kümeleri için çok önemli” dedi. 

“Su içerken bile bu eğitimin önemi var”
Eczacılık Fakültesi beşinci sınıf öğrencisi Havva Çiğdem Çınar ise, “Biz daha evvel de bu eğitimesoğuklmıştık. Artık yarışına geldik. Çok keyif aldık, çok eğlendik. Bu eğitimin üzerinden bir buçuk ay geçmesine karşın çok pürüzsüzliksever eğitim verdikleri için her şeyi hatırlıyoruz. Çok yararlı oldu bizim için. Şu an gerçek bir kazayla karşılaşsam yapabilirim diye düşünüyorum. Bence herkesin bu eğitimi alması gerekiyor. Su içerken bile bir boğulma anında bu eğitimin ehemmiyeti ortaya çıkıyor” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Büyükşehir’den gençlere “İlk Yardım Turnuvası” Gençler hayat kurtarmak için yarıştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin