İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

BİM Birinci Entegre Faaliyet Raporunu Yayımladı

BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu: “Ortak kıymet üretmek anlayışıyla oluşturduğumuz sürdürülebilirlik yol haritamız kapsamında, tesir odaklı sürdürülebilirlik amaçlarımıza yürekli adımlarla ilerliyoruz. 2024 yılında yaklaşık 2 milyar TL’lik sürdürülebilirlik odaklı yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

BİM, 1 Ocak-31 Aralık 2023 periyodunu kapsayan entegre faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirket, iklim krizinin yol acıkmıştığı riskleri yönetmek gayesiyle faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etk kusursuz ölçmek ve azaltmak için 2023 yılında da çalışmalarını aralıksız sürdürdü. BİM, yaşanabilir bir etraf ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonuyla; kaynak verimliliği & karbonsuzlaşma, ilklenebilir güç kaynakları, su idaresi, ambalaj &eski idaresi odağındaki yatırımlarıyla 2023 yılında da değerli zaferlar elde etti.

2023 yılı yepyeniuçlarını değerlendiren BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu: “Bu yıl finansalyeniuçlarımızın yanı sıra çevresel, toplumsal, yönetişim etkilerimizi ve sürdürülebilirlik performansımızı da kapsayan birinci entegre faaliyet raporumuzu paylaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Gezegenimizin sonlu botanikl kaynakları ile artan insan nüfusu ve aktivitesi ortasında bir istikrar tesis edilmesinin, insanlığın vehayvanlığın sürdürülebilirliği fakirısından hiç olmadığı kadar gigantik bir aciliyet arz ettiği bir devirdeyiz. Hükümetlerin ötesinde özel kesim kuruluşlarının ve şirketlerin de iklim kriziyle gayrette tesirli tahliller sunması gerekiyor. Bu kapsamda biz de sürdürülebilirlik yol haritamız zenginltusunda oluşturduğumuz tesir odaklı orta vadeli amaçlarımıza ulaşmak için 2023 yılında korkusuz adımlarla ilerledik. 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz 1 milyar TL’lik sürdürülebilirlik odaklı yatırım harcamalarını 2024 yılında 2 milyar TL’ye çıkartmayı hedefliyoruz.  

 

Haluk Dortluoğlu: “BİM sergilediği sürdürülebilir büyüme performansıyla 2023 yılında da liderliğini korudu”

 

BİM’in artan satış gelirleri ile finansal yapısını çetinlendirdiğini belirten Dortluoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretimin son tüketiciye ulaştırılması sürecinde BİM ve FİLE markalarımızla başta mağazalarımız olmak üzere besin üretimi, lojistik, depolama ve paketleme süreçlerinde oluşturduğumuz iş ve istihdam ile ülkemiz için ekonomik bedel üretmeyebüyükam ettik. Türkiye perakende bölümünde sergilediği sürdürülebilir büyüme performansıyla BİM, 2023 yılında da liderliğini korudu. Şirketimiz, operasyonel maliyetlerdeki artışa rağmen uyguladığı faal maliyet idaresi, kendi markalarına yaptığı yatırım, gerek fiziki gerek çevrim içi kanallarında artan müşteri trafiği sonucunda 2023 yılında da büyümeyebüyükam etti ve yılı 328 milyar Türk lirası ciro ile kapattı. Organik büyüme stratejimizyeterliltusunda yurt içi ve yurt dışındaki operasyonlarımızın alanını birinci mağaza sabah yemeğitan ölmeılışları ile genişlettik. 2023 yılında Türkiye, Fas ve Mısır’da toplam 972 birinci mağaza iştahlıtık. BİM, 86 binisevgiın çalışanıyla büyük bir aileyi temsil ediyor. 

 

Haluk Dortluoğlu: “Güçlü finansal yapımız ve nitelikli insan kaynağımız ile sürdürülebilir bedel üretmeye iriam edeceğiz”

 

Dortluoğlu, “Faaliyetlerimizden kaynaklanan sera gazı salımlarımızı çağdaş etapta %20 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda güç verimliliğini artırmaya ve tazelenebilir güç kaynaklarına odaklanaraksıcak yalıtımı yüksek yeni tasarım mağazalara geçiş sürecimizi ve depolarımızda güneş gücü santrali kurulumlarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz. Perakende bölümündeki deneyimimiz, işkencelü finansal yapımız ve nitelikli insan kaynağımız ile sürdürülebilir paha üretmeye kolossalam edeceğiz” dedi.

 

2023 yılında toplam elektrik tüketiminin %4’ü GES projelerinden, 2025 amacı %25 

BİM, 2020 yılından bu yana sürdürdüğü ve kesiminde örnek uygulama olarak öne çıkan güneş santralleri projesi kapsamında 2023 yılı içerisinde 6 adet deposunun çatısına daha GES kurulumları gerçekleştirdi. 2023 yılı sonunda 16 deposunda yer alan GES projesinin toplam kurulu gücü 22,5 MW’a ulaşırken, GES projelerinden elde edilen elektrik BİM’in toplam elektrik tüketiminin %4’üne ulaştı. BİM, 2025 yılı prestijiyle bu oranı %25’e yükseltmeyi hedefliyor. 

 

2026 yılında sera gazı yoğunluğunu %20 azaltma hedefi

 

BİM, 2023 yılında sonlenebilir güç kaynaklarından elde ettiği 23,7 MWh elektrik gücü sayesinde 10,4 bin ton CO2 salımının önüne geçerek, 2026 yılında sera gazı yoğunluğunu 2019 yılına kıyasla %20 azaltma maksadına ulaşmayıcesurlıkla sürdürdü ve 2023 itibariyle %18 oranını yakaladı. 

Kağıt ve plastik tüketiminde 21 milyon TL tasarruf

Ambalaj ve klâsik idaresini sürdürülebilirlik öncelikleri ortasında tutan BİM, 2023 yılında ambalajlamada kaynak verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir ham unsur alternatiflerini yaygınlaştırmak için yürüttüğü çalışmalarla 450 ton plastik ve 759 ton kağıt tüketiminin önüne geçerek yaklaşık 21 milyon TL tasarruf sağladı. 

Su ayak izini 2025 yılına kadar %25 azaltma hedefi 

BİM, ayrıyeten faaliyetlerinden kaynaklanan su ayak izini azaltmak için 2023 yılında iki depo çatısında yağmur suyu hasadı projesi çalışmalarını başlattı. 2023 yılında toplam 827.945 ton su ile tüketim yoğunluğu 0,16 düzeyinde gerçekleşen BİM, 2025 yılına kadar su tüketim yoğunluğunu %20 azaltmayı hedefliyor. 

BİM, üst üste iki yılın akabinde 2023 yılında da yüksek sürdürülebilirlik uğursıyla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldı. Sürdürülebilirlik alanındaki ilerlemeları ülkemiz sonlarını aşan BİM, 2023 yılında ayrıyeten dünya genelinde kıymetli sürdürülebilirlik endekslerinden olan FTSE Emerging ESG Index ve FTSE4Good Emerging endekslerinde de bulunuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BİM Birinci Entegre Faaliyet Raporunu Yayımladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin