İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Baydöner, Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı

Türkiye’nin bilinirliği en yüksek döner restoran zincirlerinden olan Baydöner, halka arz sürecini muvaffakiyetle tamamladı. Şirkete nominal halka arz büyüklüğü olan 18 milyon TL’nin 3,23 katına denk gelen filtrelenmemiş 58 milyon 129 bin 393 TL nominal pahalı talep geldi. Baydöner, gerçekleştirilen gong merasiminin akabinde Borsa İstanbul’da BYDNR koduyla süreç görmeye başladı. 

Baydöner, Bursa İshakbey ve PidebyPide markaları ile Türkiye’nin 42 vilayetinde 159 restoranla hizmet veren Baydöner Restoranları A.Ş., ‘Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış’ usulüyle gerçekleşen halka arz sürecinde yerli ve yabancı yatırımcılardan büyük talep gördü. Şirket gerçekleştirilen gong merasiminin akabinde Borsa İstanbul’da BYDNR koduyla süreç görmeye başladı. Baydöner’in halka arzı, Halk Yatırım Menkul Pahaları A.Ş. tarafından oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla yürütülmüştü.

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, 15-16 Ağustos tarihleri ortasından gerçekleşen talep toplama dönemimde, şirketin 18 milyon TL nominal bedelli 18 milyon adet B kümesi hissenin halka arzına, 3,23 kat filtrelenmemiş 58 milyon 129 bin 393 TL nominal kıymetli talep gelmişti. Baydöner’in halka arzında 1 milyon 262 bin 310 adedi yurt içi ferdî yatırımcı, bin 851 adedi yurt dışı kişisel yatırımcı, 54 adedi yurt içi kurumsal yatırımcı olmak üzere toplamda 1 milyon 264 bin 215 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirildi.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong merasiminde, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Baydöner Restoranları A.Ş. İdare Konseyi Lideri Levent Yılmaz, Baydöner Restoranları A.Ş. İdare Konseyi Lider Yardımcısı Ferudun Tuncer, Baydöner Restoranları A.Ş. İdare Şurası Üyesi Bülent Polat, Baydöner Restoranları A.Ş. CFO’su Ali Yurtkul, Baydöner Restoranları A.Ş. Stratejik Projeler Yöneticisi İde Gürbüz ve Halk Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Bülent Sezgin hazır bulundu.  

“Baydöner üzere markalaşmış şirketlerimiz ülkemizin birer ulusal değeridir” 

Törende konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun “Baydöner, ülkemizin dört bir yanında geniş şube ağıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Halka arz geliri ile bir yandan yeni şube açarak büyüyecek olması, öbür yandan et sürece tesisi yatırımı yaparak üretim yapacak ve istihdamı artıracak olması nedenleriyle şirketimizi Borsamızda görmekten ötürü çok memnunuz. Baydöner üzere bilhassa markalaşmış şirketlerimiz ülkemizin birer ulusal kıymetidir. Kolay oluşmayan marka kıymetlerimizin, bu ulusal kıymetlerimizin yıllar sonra kayıp olmaması, sonraki jenerasyonlara de sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için şirketlerimizin yatırımlarını özsermaye ile yapmaları ve kurumsallaşmalarını artırmaları çok değerlidir. İşte bu noktada sermaye piyasalarının sunduğu imkanlar şirketlerimiz için çok değerlidir. Baydöner, 378 milyon TL halka arz büyüklüğü ve 1 milyon 264 bin yatırımcı ile başarılı bir halka arz geçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına ve aracı kuruma teşekkür ediyorum. Bu halka arzın sermaye piyasalarına güzel olmasını ve Baydöner’in sofrasındaki rahmetinin sermaye piyasasında da devam etmesini diliyor, Baydöner’e Borsamız ailesine beğenilen geldiniz diyorum” dedi. 

 

“Yaratacağımız en büyük paha; ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmak olacak”

Gong merasiminde konuşan Baydöner Restoranları A.Ş. İdare Şurası Lideri Levent Yılmaz  sözlerine Baydöner’in 16 yıllık muvaffakiyetin ardındaki konuklara, çalışanlara ve iş ortaklarına şükranlarını sunarak başladı. Levent Yılmaz, “Şirketimiz için bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğimiz ve sürdürülebilir muvaffakiyetin teminatı olarak gördüğümüz bugün, birebir vakitte bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Sonuncu olarak toplumsal kalkınmayı gaye alan her şirket üzere bundan evvel nasılsa bundan sonra da yaratacağımız en büyük paha; ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmak olacaktır.  Sözünü artık ve burada vermek isterim ki; operasyonlarını beşere, topluma, etrafa ve dünya gezegenine yönelik sorumluluk şuuruyla yürüten, şeffaflığı benimseyen, üreten, hizmet eden, yatırım yapan ve istihdam yaratan bir kuruluş olarak daha kaç yıllar varlığımızı sürdüreceğiz. Paydaşlık kültürünü benimseyen, birlikte büyümeye inanarak bize yatırım yapan, kişisel ve kurumsal tüm saygıdeğer yatırımcılarımıza teveccühlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Baydöner; Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerini yıllardır birebir lezzet ve kalite anlayışıyla konforlu restoranlarında sunuyor. 2021 yılında pandemi sınırlamalarının 1 Temmuz 2021 tarihi prestiji ile kaldırılması sonucunda faaliyetlerine yılın ikinci yarısı tam kapasite başlayan Baydöner, 2021 yılında net satış gelirlerini bir evvelki yıla nazaran %78 oranında artırarak 278 milyon 900 bin 205 TL’ye yükseltmişti. 2022 yılında net satış gelirini %198 artışla 830 milyon 644 bin 508 TL’ye çıkaran şirketin net karında ise %29 yükseliş kaydedilmişti.  Şirket, 2022 Mart sonu 152 milyon 031 bin 886 TL, 2023 Mart sonu 284 milyon 641 bin 047 TL net satış gelirine ulaşarak bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %87 oranında büyümüştü. Baydöner, halka arz yoluyla ihraç edilen yeni hisseler ile elde edilecek fonu, yüklü olarak şirketin faaliyetlerini büyütme ve yeni yatırımların finansmanı için kullanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Baydöner, Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin