İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Akbank Sanat’ta ‘Günümüz Macar Sineması’ Programı

Film gösterimlerinin yanı sıra söyleşilerin de yer aldığı program, 28 Mayıs’a kadar Akbank Sanat’ta kolossalam edecek.

Macar sinemasından şimdiki yapıtlarının yer aldığı ‘Günümüz Macar Sineması’ programında, dünya çapında yankı uyandıran, lisan ve mevzu acıkmışısından kendine has bir cihan oluşturan, topluma, tarihe, siyasete ve sanata farklı bakış toksuzıları sunan sinemalar yer alıyor. 

Sándor Csoma imzalı ‘Yükseklerde ve Derinlerde’ sineması ile başlayan aktiflikte, 14 ve 21 Mayıs’ta uzun metraj sinema gösterimleri, 28 Mayıs’ta Macar Animasyon Kısa Sinema Seçkisi gösterimi, akabinde animasyon araştırmacısı Anna Ida Orosz ile ‘Macar Animasyonunun 110. Yılı’ söyleşisi gerçekleştirilecek. 

Sinemaseverler, Akbank Sanat binasında düzenlenen programdaki tüm gösterimlere akbanksanat.com üzerinden fiyatsız kayıt başvurusu yaparak üşümelabilecek. 

PROGRAM

14 Mayıs Salı, 19.00

HavaTükeniyor

Elfogy a Levegő

Yönetmen: Katalin Moldovai

Macaristan, 2023, Macarca, Türkçe Altyazılı, 105’

Film Hakkında

Lisede edebiyat öğretmeni Ana Bauch’un suçsuz bir sinema tavsiyesi, bir velinin onu okul müdürüne şikâyetiyle ilkuçlanır. Öğretmenin itirazı zincirleme bir tepki başlatır ve bunun modernucunda meslektaşları ve lise müdürü ışıksız ışıksız ona karşı hal alır. Giderek melankolimasızlaşan ve işini imkânsız hale getiren prosedür, Ana’nın yalnızca varlığını değil, tüm insan münasebetlerini de test eder. Sinema, Toronto ve Varşova Sinema Şenliklerinde gösterildi ve mükafatla döndü. 

21 Mayıs Salı, 18:00 – 19:00

Toldi Gösterim ve Söyleşi

‘Lajos Csákovics ile Toldi ve Macar Animasyonu Üzerine’

Toldi filminin yardımcı yönetmeni Lajos Csákovics ile Toldi sineması ve Macar Animasyonu üzerine sohbet gerçekleşecek. 

Lajos Csákovics animasyon dizayncısı, görsel ve çevresel kültür öğretmeni ve edebiyat tercümanıdır. Csákovics, Milorad Krstic’in en kusursuz 25 uzun metraj animasyon sinemasından biri seçilen, 2018 Oscar adayı sineması “Koleksiyoncu Ruben Brandt”in karakter dizayncısı ve animasyon süpervizörlüğünü yapmıştır.2001’den bu yana Csákovics orta okullarda kimi devirlerde dersler giriyor (hareket tasarımı, anahtar faz çizimi) ve birebir vakitte, Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi Animasyon Kısmı’nda öğretim vazifelisi olarak ders veriyor.

*Söyleşi Macarca ve Türkçe olarak gerçekleşecektir.

Yönetmen: Marcell Jankovics

Macaristan, 2022, Macarca, Türkçe Altyazılı, 103’

Film Hakkında

Altın Palmiye ödüllü, Oscar adaylığı bulunan, Macar animasyonunun efsane yönetmeni Marcell Jankovics’in vefatından öncekiyeni sineması. Ort muhtaçağ Macaristan’ında fevri halleri olan Toldi, dikkatsizce bir cinayet işler ve saklanmak işkenceunda kalır. Sinema onun kardeşler ortasındaki maceralar ve entrikalarla dolu seyahatini, modernunda muazzam imtihanla karşı karşıya kalışına kadar takip ediyor.

28 Mayıs Salı, 19.45

Can Koç ile ‘Macar Animasyonunun 110. Yılı’ 

Alacakaranlıkta Meditasyon

Macar Kültür Merkezi Kültür Sorumlusu Can Koç ile Macaristan’ın lüks animasyon kültürüne ve animasyon sanatının 110 yıllık serüvenine dair kapsamlı bir kıymetlendirme yapacağız.

Yönetmen: Judit Erdélyi

Macaristan, 2023, Kelamsız, 7’27’’

Film Hakkında

Hayat hareketlerle doludur. Bu aksiyonlar sahiden hayatımızı dolduruyor mu? Bizim    için daha da kıymetli olan öbür şeyler neler olabilir? Bir kedinin gözleri ve hayalleri aracılığıyla bu sorulara karşılık arayabiliriz.

Dev Oliver

Oliver, az Óriás 

Yönetmen: Júlia Lantos 

Macaristan, 2022, Kelamsız, 8’14’’

Film Hakkında

Oliver, bebek bir gezegende yaşayanbüyük biridir. Onun algısına nazaran, tüm dünya onun istediği üzere davranabileceği oyun alanıdır. Okolay hayatını yaşarken, hoş beşerler cihanla ilişki kura haberdar olmak için bir güneş saati inşa etme üzere daha muazzam bir kıymete sahip bir bahisle meşgul olurlar. Bu durum Oliver’ın hayatını büsbütün bozar. Kainatın gürlemesiyle başlayarak, muazzam bir gölgenin ortaya çıkmasıyla, kendi irilüğünü fark eder, bahtını hisseder ve kendini uzaya atar.

Amok

Macaristan, 2022, Kelamsız, 14’20’’

Yönetmen: Balázs Turai

Film Hakkında

Nişanlısını ve mükemmel görünüşünü bir kaza ilkucu kaybettiktenyenira, Clyde içsel şeytanıyla yüzleşmek işkenceundadır. 

28 Mayıs Salı, 19:45  

Anna Ida Orosz ile “Macar Animasyonunun 110. Yılı”

Ana Ida Orosz ile Macaristan’ın lüks animasyon kültürüne ve animasyon sanatının 110 yıllık serüvenine dair kapsamlı bir kıymetlendirme yapacağız.

Ana Ida Orosz kimdir?

Anna Ida Orosz (1986’da Budapeşte’de doğdu) Budapeşte’deki Eötvös Loránd Üniversitesi’nden Sinema ve İngiliz Çalışmaları kısmından mezun oldu. Şu anda Budapeşte Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde öğretim vazifelisi olarak vazife yapıyor ve Macaristan Ulusal Sinema Arşivi’nde animasyon araştırmacısı olarak çalışıyor. Ayrıyeten Macaristan’daki Primanima Dünya Birinci Animasyon Şenliği’nin kurucu ortağı ve program yöneticisidir. Pek çok memleketler arası animasyon sinema şenliğine heyet üyesi olaraksoğukldı ve retrospektif animasyon sinema programlarının küratörlüğünü yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Akbank Sanat’ta ‘Günümüz Macar Sineması’ Programı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin