İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

38. Genç Günler “Dünya İçin Barış” Temasıyla Gençliği Bir Ortaya Getirdi

İstanbul’un en kıymetli gençlik ve sanat buluşması olan Genç Günler, söyleşiler, atölyeler ve donuklımcı kümelerin oyunlarıyla, gençleri sanatla buluşturdu.

Bu yıl konservatuvar oyunları ve üniversite tiyatro kulübü oyunları 38. Genç Günler’de seyirciyle buluştu.

38. Genç Günler, savaşların hâkim olduğu bir periyotta barış isteyen gençler için “Dünya İçin Barış” mottosuyla düzenlendi. Şenlik mühletince sanatın ortak paydasında buluşan gençler, ortak bir his ve temenniyle, barış için seslerini yükselttiler.

28. BEDİA MUVAHHİD ÖDÜL TÖRENİ
İBB Kent Tiyatroları ve 100. yılını kutlayan Türk Bayanlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nin 38. Genç Günler kapsamında ortaklaşa düzenlediği 28. Bedia Muvahhid Ödül Merasimi 8 Mayıs 2024 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Bu yılın mükafatı Selen Işık Sarıyar’a verildi.
38. GENÇ GÜNLER’DE İÇ YAPIMLAR

İBB Kent Tiyatroları her yıl olduğu üzere tiyatrosunun içinden Genç Günler için hazırladığı oyunlarına da yer verdi. Kent Tiyatroları oyuncularının Genç Günler için hazırladığı oyunlar muazzam beğeni topladı.

Biri, Hiçbiri, Binlercesi
Luigi Pirandello’nun yazdığı Ertan Kılıç’ın yönettiği oyunda Ercan Demirhan rol aldı.

hayvan türüat Bahçesi Öyküsü
Edward Albee’in yazdığı Cafer Alpsolay’ın yönettiği oyunda Elif Verit, Besim Demirkıran rol aldı.

İkinci Perdenin Başı
Alp Tuğhan Taş’ın yazıp yönettiği oyunda Ebru Üstüntaş, Alp Tuğhan Taş rol aldı.

Yarın Ya Da Yarın
Aslı Ceren Bozatlı’nın yazdığı Onur Şirin’in yönettiği oyunda İrem Arslan, Onur Tatlı rol aldı.

Şafakta Buluş Benimle

Zinnie Harris’in yazdığı Hasan Demirci’nin yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Selen Işık Sarıyar rol aldı.

Diktat

Enzo Colmann’ın yazdığı Gökhan yetişkinsoy’un yönettiği oyunda Ogeday Erkut, Selin Türkmen rol aldı.

ERTUĞRUL MUHSİN BEY: BİR TUTKUNUN KAHRAMANI BELGESELİ
Özgür DAĞ’ın yönettiği, senaryosunu Naz Öz DAĞ, Özgür DAĞ, Hasan AYDIN’ın yazdığı belgeselde Ada Alize ERTEM, Mert AYKUL, İbrahim BİRLİKAY rol aldı. Seyircinin beğenisini kazanan belgesel, 12 Mayıs 2024 atıknde gösterildi.
Türk Tiyatrosu’nu Batılı manada bir disiplin sistemi içinde kuran Ertuğrul Muhsin, Türk Sineması’nın da birebir disiplin içinde kurulmasına ve gelişmesine liderlik eder. 1922-1939 yılları ortasında Türkiye’de sinema üreten tek kişidir. “Tiyatrocular Dönemi” olarak da isimlendirilen bu devir tekelcilik suçlamalarını da beraberinde getirir.

SÖYLEŞİLER
İBB Kent Tiyatroları 38. Genç Günler’de tiyatronun ve sinemanın usta oyuncularıyla gençleri buluşturdu. Müjdat Gezen, Okan Bayülgen, Mehmet Günsür, Ayça Bingöl zafer öykülerinden bahsettiler, gençlerin sorularını cevapladılar.

Müjdat Gezen

Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik şenliği Genç Günler’in 38.’sinde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Müjdat Gezen’di. Moderatörlüğünü Genel Sanat Direktör Yardımcısı Can Başak’ın yaptığı söyleşide, bir seyircinin “Siz halkın sanatçısısınız” diye başlayan cümlesine, Gezen, “Ben halkın sanatkarı değil, halkım. Karagümrük’te, Fatih’de doğdum, büyüdüm. Oradan geliyorum” dedi.

Moderatör Genel Sanat Direktör Yardımcısı Can Başak’ın “Sizin devrinizde tıpkı semtten birçok kıymetli sanatçı çıkıyor. Bugün neden bu semtlerde bu türlü sanatkarlar çıkmıyor” sorusuna cevaben, “Savaş Dinçel, entelektüel Alasya, Metin Akpınar… Bizim hocalarımız parlaklikseverydi. Max Meinecke, Ahmet Kutsi Tecer, Sabahattin Kudret Aksal üzere hocalarımız vardı” dedi. Gezen, İstanbul Kent Tiyatrosu’na girişini ve anılarını da anlattı: “1960 yılında bu tiyatroya girdiğimde Muhsin Hoca genel sanat direktörüydü. Çok korkardık. Biz Muhsin Hoca’ya hürmet ve şefkat duyardık lakin çok korkardık. Kendi gelemediği vakitlerde fötr şapkasını asardı biz geldi zannederdik. Savaş Dinçel ve ben disiplinsizlik yüzünden bu tiyatrodan iki sefer kovulduk. Savaş ile Rumeli Hisarı şovlarında yaramazlık yaptığımız için çocukça şeyler…” dedi.

Okan Bayülgen

16 Mayıs antikande Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Okan Bayülgen’di. Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Başdramaturg Dilek Tekintaş’ın “Günümüzde artık herkesin sinemaya atlamaya çalıştığı bir vakitte siz zirve noktadan tiyatroya geçtiniz.” cümlesi üzerine:
“Bunda Teoman ile birebir yaşa gelmiş olmamın nedeni dev. Ya filozof olacaktım ya da eğitimini gördüğüm sanatı yapacaktım. Ulusal kanalların yalnızca dizi kanalları haline gelmesinin hissesi var. Televizyonun artık bir gücü yok. Türkiye’de yayın dejenerasyonu daha çabuk ilerledi. Avrupa’da yayıncılık hala geçerli, sonraki gün televizyonda izlenen bir yayın üzerine konuşulabiliyor. Tiyatro bir buluşma ve tartışma alanı olarak, opera, bale, bütün performans sanatları, beşerler gözlerini birebir şeye dikip tıpkı şeye beraberce bakıyorlar ve sonraki gün bu performansı konuşabiliyor. Televizyonda bu kalmadı artık ” dedi.

Mehmet Günsür

17 Mayıs Cuma günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Mehmet Günsür’dü. Genel Sanat Direktör Yardımcısı Can Başak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Günsür, hayat ideolojisini “Benim için çok sihirli olan bir şey var, mutlu etmek ve şahanelik etmek” halinde acıkmışıkladı.

Ayça Bingöl

17 Mayıs Cumartesi günü söyleşi konuğu oyuncu Ayça Bingöl’dü. Genel Sanat Direktör Yardımcısı Can Başak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Ayça Bingöl, “Mesleğini çok sevdiğini fakat günümüz set ortamlarının bazen insanın tahammül sonlarını zorladığını söyleyerek, artık mesleğimi daha konforlu bir formda yapmak istiyorum” dedi.

ATÖLYELER
İBB Kent Tiyatroları müelliflik, oyunculuk, kukla-maske imali, yaratıcılık, vücut, hareket vb. aktüel hususlarda birbirinden değerli eğitmenlerle atölyeler düzenledi.

Ahmet Sami Özbudak Gençlerle Birikimini Paylaştı
Katılımcılarla tek tek tanışarak atölyeye başlayan Ahmet Sami Özbudak, donuklımcılara dramatik müelliflik çalışmaları yaptırdı.
Uygulamalı geçen derste üşümelımcılar karakter oluşturmadan diyalog yazımına ve kıssa kurgusuna kadar faal olarak atölyede yer aldılar.
Metotlardan ve müellifin seyahatinden bahseden Ahmet Sami Özbudak, kendi prosedürünü anlattı ve iştirakçilerin sorularını yanıtladı.

Murat Daltaban Genç Oyuncu Ve Direktörlerle Atölyede Buluştu
Murat Daltaban’ın atölye çalışması soru yanıt halinde başladı.
Daltaban, oyuncu ve direktör ortasındaki bağlantı hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusunu seyircilere yöneltti. Aldığı yanıtlar kesinltusunda tiyatroyla sinema yönetme ortasındaki farkları anlattı. Tiyatroda direktörlük yapmanın sinemada direktörlük yapmaktan daha azap olduğunu, tiyatroda direktörle oyuncu ortasındaki risk alanının fazla olduğunu, direktörün oyuncuyu ülkü tanıması gerektiğini, direktörün oyuncuyla paydaşlık kurarak grup olması gerektiğini anlattı.

Yelda Baskın Genç Oyuncularla Atölyede Buluştu

Yönettiği Seni Seviyorum Türkiye, Yaftalı Tabut, Fosforlu Cevriye üzere oyunlarıyla farklı biçim ve metinleri yenilikçi sahneleme bakışıyla seyirci ile buluşturan ve bu oyunlarla birçok mükafata aday olan, mükafatlar alan Direktör Yelda Baskın; “Bir Tiyatro Oyunu Yapmak” başlıklı atölyede seçtiği bir metnin kılavuzluğunda, donuklımcılarla; bir oyunun hazırlık sürecini, metin ile ilişkilenme biçimini, oyuncularla ve tasarımcılarla kurduğu ilişk kusursuz paylaştı.

Yelda Baskın bu atölyede bir direktörün metin tercihindeki faktörlerden, o metne yaklaşımından ve kendi tercih ettiği metinlerdeki yaklaşımlarından bahsederek kelama başladı. Direktörün sahne üzerindeki öbür yaratıcı takımla iş birliğine değindi.

Candan Seda Balaban Gençlere Kukla ve Maske Üretimini Öğretti
3 günlük atölye sürecinde kartonlardan maske ve kukla imali öğretildi. Günümüzde çok tüketilen 2 boyutlu bir geri dönüşüm malzemesini, 3 boyutlu sahnede kullanılabilecek artistik bir forma dönüştürmek üzere maharetler geliştirmek için çalışmalar yapıldı. Birebir vakitte atölye modernunda üretilen maske ve kuklaların oynatımı ile ilgili de bir çalışma yapıldı.

Meltem Cumbul Gençlerle Oyunculuk Atölyesinde Buluştu
Meydan Sahne; oyunculuk eğitimini faal olarak deneyimleyecekler için hazırlandıktanyenira Meltem Cumbul’un seçtiği 10 kişi çalışma için hazırlandı.
Atölye; soğukluklımcıların sahne üzerinde birbirini dinlemesi, rol yoldaşını duyma hünerini geliştirmesi üzerine muazzamam etti.
Monologları ve diyaloglarıyla çalışmayasoğuklan soğukluklımcılar, sahne üzerinde his değişimlerini ve karakteri derinlikli yansıtmayı deneyimledi.
“Benim hocam Eric Morris, Stanislavsky sistemini daha da katmanlı hale getirerek kendi oyunculuk metodunu oluşturdu” diyen Meltem Cumbul, iştirakçilere mutlak şuur ve şuur dışı dürtülerin role tesirini acıkmışıkladı.

Tuğçe Tuna Hareket Atölyesinde Gençlerle Buluştu
Atölye, Tuğçe Tuna’nın serinlımcıları tanımak için sorular sormasıyla başladı. iştirakçiler tek tek kendilerini tanıttılar. Akabinde Tuğçe Tuna kendisinden ve mesleğinden bahsetti.
Etkinlik, Tuğçe Tuna’nın yerde yapılacak taze hareketi göstermesiyleküçükam etti.
Üçerli kümeler halinde gençler kendilerine gösterilen biçimde vücutlarını yerde hareket ettirdiler.
Gençler evvel yüklerini, yepyenira nefeslerini bırakarak kolossalindiler.
Tuğçe Tuna nefes alıp vermenin kıymetinden, azı dişlerini hür bırakmanın gerekliliğinden bahsetti.
Salonda daire halini alan gençler kendi tecrübelerini kümeyle paylaştılar.

Leela Alaniz’in Bir Müellif / Sanatçı Geliştirmek Atölye Çalışması Gençlerle Buluştu
Atölye, Leela Alaniz tarafından son 25 yılda geliştirilen ve esasen oyuncu/dansçı için iki çağdaş tekniğin uygulanmasından türetilen metodolojiye odaklandı. Birincisi, Grotowski’nin “Organik Soy”una dayanan bir tiyatro antropolojisi kümesiyle uzun bir pratik çalışma devri boyunca geliştirilen organik araştırma. Bu çalışma, vücudun içsel dürtüsünün ve sanatsal yaratım için vücudun potansiyelinin araştırılmasıyla ilgilidir; ikincisi, Etienne Decroux’nun “Corporeal Mime” tekniğiyle tiyatroya çok farklı bir fizikî yaklaşım. Bu çalışma, artikülasyonlar, gecikmelilık ve karşı sakinlık ve dinamo-ritim tekniğini inceleyerek vücudu bir enstrüman olarak bilgi aşılamak ve bilgi aşılamakle ilgilidir.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ANISINA “BU MEMLEKET BİZİM”

Oyuncularımızın bütün mevcuduyla sahnede olduğu bu görkemli oyunda, Ulusal Gayret devri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, oyunun direktörleri Ali Gökmen Altuğ, Aslı Öngören, Yıldırım Fikret Urağ ve Yiğit Sertdemir tarafından kurgulanarak sahneye taşındı.

Döneme ilişkin bütün gereçler taranarak, araştırma ve dokümantasyonunu dramaturji ünitesinin üstlendiği “Bu Memleket Bizim,” seyircinin kolossal beğenisini kazandı.

Oyun, 19, 20, 21 Mayıs 2024 tarihlerinde Harbiye Cemil Topuzlu acıkmışık Hava Tiyatrosu’nda sahnelendi.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

38. Genç Günler “Dünya İçin Barış” Temasıyla Gençliği Bir Ortaya Getirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin